Gry komputerowa - przestroga

From 2012e.igem.org

Revision as of 02:59, 17 July 2013 by Tomislawab47898 (Talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

Uzależnienie od komputera, gier komputerowych zaczyna się zazwyczaj bardzo niewinnie. Najpierw jest ciekawość i zafascynowanie, dziecko spędza wiele czasu przy grach komputerowych. Rodzice z dumą patrzą na swoje kilku - czy kilkunastoletnie dziecko, które sprawnie obsługuje komputer, uważając je za młodego geniusza. Rodzice często przyzwalają na to, aby ich dorastający syn czy córka spędzało wiele godzin przed komputerem, gdyż są przekonani, że dzięki niemu ich pociecha może rozwinąć swoje zainteresowania, a równocześnie jest w domu pod czujnym okiem - rodziców.
Jednak z czasem młody człowiek spędza coraz więcej czasu przy grach komputerowych, natomiast przy próbie oderwania od komputera reaguje wybuchami niekontrolowanej złości i agresji.

mmorpg
Zjawisko gier komputerowych budzi obecnie niezwykle silne i jednocześnie bardzo różnorodne emocje.
Dostrzegamy z jednej strony, iż gry komputerowe są nowoczesną i bardzo atrakcyjną formą zabawy, pozwalającą przeżyć wiele fascynujących przygód w wirtualnym świecie.
Z drugiej strony często przerażają nas – rodziców, pedagogów, wychowawców, gdyż zawierać mogą wiele elementów przemocy i wyrafinowanego okrucieństwa. Wywołują więc uzasadniony niepokój, co do negatywnego wpływu tych treści na rozwój młodego człowieka.
W poradniach psychologicznych zaś – z przykrością trzeba stwierdzić - coraz częściej pojawiają się zrozpaczeni rodzice dzieci uzależnionych od gier komputerowych.

Rodzice powoli tracą kontakt z dzieckiem, a ono samo zatraca kontakt z rzeczywistością, ponieważ najważniejsza staje się gra i czas spędzany w świecie wirtualnym.
Zaniepokojeni rodzice szukają pomocy u psychologa, ale często dopiero wówczas, gdy dzieci są już silnie uzależnione od grania: gdy mają zaniki mięśni od siedzenia przy komputerze, gdy nie chodzą do szkoły, nie myją się i przez wiele dni nic nie jedzą.
Gdy zostają odizolowane od komputera, pojawiają się u nich objawy abstynencyjne: agresja, rozdrażnienie, bezsenność, reakcje fizjologiczne, jak np. drżączka, depresja, a nawet próby samobójcze.